Blogs and News - St George's School, Edinburgh

29 Jun 2022
Sports Celebration Evening 2022

Congratulations to all our winners at the Sports Celebration Evening 2022

90Steedman Salver Award
This award is for an individual who performed in a range of sports.

• Abby

PE Award
This award is for the most outstanding team or individual(s) of the season.

• Katie

Student Council awards
These awards are for an individual that participated in a variety of school sports, shown commitment, good attitude and been a good teammate.

Primary 6 - Megan
Remove - Lucy
Lower 4 - Scarlett
Upper 4 - Iris
Lower 5 - Sophie
Upper 5 - Rosie
Lower 6 - Anna
Upper 6 - Grace

Volunteer & Contribution
This award is for a student who contributed to PE or Sport as a volunteer.

• Hannah

Most Improved Performer (s) - Lower School
This award is for an individual or a team in Lower School that showed the most progress throughout the season.

• Shania

Most Improved Performer (s) - Upper School
This award is for an individual or a team in Upper School that showed the most progress throughout the season.

• Caitlin

Team of the Year – Lower School
This award is for a team within Lower School that demonstrated good teamwork, dedication, and consistent performance throughout the season

Lower 4A Hockey Team Frankie Bunker

• Sophie
• Lucy
• Harriet
• Imogen
• Abby
• Darcey
• Lily
• Niamh
• Francesca
• Scarlett

Team of the Year – Upper School
This award is for a team within Upper School that demonstrated good teamwork, dedication and consistent performance throughout the season.

Upper 4A Hockey Team Mary 

• Mairi
• Tabitha
• Imogen
• Hazel
• Mabel
• Hannah
• Sienna
• Sofia
• Isabella
• Iris
• Isabelle
• Florence
• Faye

Outstanding Performance of the year – Team
This award is for a Lower or Upper School team's best performance in the year for a single fixture or event.

1st XI Hockey Team Katie 
Ending the season with a fantastic win against EA Ciara 

• Amy
• Lucy
• Olivia
• Scarlett
• Kate
• Molly
• Tess
• Honor
• Sofia
• Abby
• Hannah
• Anna
• Kenzie
• Darcey

Outstanding Performance of the year – Individual
This award is for the best individual performance by any student in a single fixture or event.

• Isabelle - For stand out individual skill and execution in the S2 East District Tournament


District/National Event Recognition
The following girls were chosen for their sports District Team or participated in a National Event.

• Iris – Netball
• Olivia – Netball
• Darcey – Netball
• Tami – Netball
• Hannah – Hockey
• Isabelle  Hockey
• Sophie  Hockey
• Abi – Hockey
• Honor – Hockey
• Emma – Judo
• Lottie – Climbing
• Vibha – Badminton
• Maithili – Badminton
• Alexia – Fencing
• Thea – Fencing
• Daisy  Equestrian
• Olivia – Equestrian
• Rosie – Equestrian

International Recognition
The following girls were chosen to represent Scotland on the International stage.

• Katie – Lacrosse
• Molly – Cricket
• Robyn – Lacrosse
• Kate – Hockey
• Lily – Dance
• Isla – Lacrosse
• Deepti – Badminton
• Marni - Equestrian

Service in Sport Recognition
Service in Sport recognition is awarded to leavers who made a valuable contribution to sport at St George’s School.

• Laylaa
• Victoria
• Zoë
• Marcie
• Anya
• Poppy
• Isla
• Honeybee
• Georgia
• Emma
• Rebecca
• Lily
• Katie
• Perdi
• Portia
• Lucy
• Georgia
• Sophie
• Sienna
• Rachael
• Abigail 


Excellence in Sport Awards
Excellence in Sport is awarded to leavers for their sporting achievements during their time at St George’s School.

• Katie
• Louisa
• Grace
• Kathryn
• Amelie
• Ciara
• Lucy
• Aleeza
• Abby
• Amy
• Maithili
• Charlotte
• Heidi
• Julia
• Tami
• Sofia
• Sophie

 

  • 258
  • 257
  • 259
  • 258
  • 257
  • 259
News Archive
2022

January

February

March

April

May

June

August

2021